Konum,Ataköy Marina
info@sypetunia.com

07-Marmaris-Ayvalık(Türkiye Ege)

ROTAMIZ

 

Marmaris-Ayvalık (Türkiye Ege) (31.07.2011)

Gezimizin Marmaris-Ayvalık bölümü ilgili bazı notlar:

Petunia nın Pupa Yelken Akdeniz (Türkiye) Ege Kıyıları gezisi 31.07.2011 Pazar günü Marmaris ten başlayıp 22.08.2011 Pazartesi Ayvalık da sona erdi.
Oradan Midilli ye geçip “Pupa Yelken Akdeniz” Yunan Adaları-2 gezisine devam ettik.

Gezimizin Marmaris-Ayvalık bölümü ilgili bazı notlar:

1- Marmaris-Ayvalık arası 570 DM yol yapıp, bir ikisi dışında hemen hemen tüm koy ve limanları dolaştık. Ahmetlerin zamanının sınırlı, Yunan Adalarını da gezme düşüncemiz olduğundan Ayvalık dolaylarında seyir ve Edremit körfezine girme isteğimizi erteledik.

2- Özellikle koyların, limanların girişinde ya da çıkışında, geniş açıdan veya uzaktan çekilerek durum bilgisi vermek anlamında konulmuş fotoğraflar pek keyif vermeyebilir. Ama dediğim gibi oraları gezmek isteyenler için yararlı olabilir.

3- Uğradığımız, girdiğimiz her koy ve limanın 360 derecelerini çekmeye çalıştım.

4- Güllük Körfezinde balık çiftlikleri, nehirlerin denize ulaştığı yerlerde akarsuyun getirdiği toprakla kıyılarda oluşmuş olan sığlıklar ve özellikle İzmir dolaylarında kıyılardaki kum bankları dikkatimizi çekti

5- Ege kıyılarımızda daha az tekne olduğunu gördük. Demir yerleri kalabalık değildi. Koyların demirleme olanaklarına pek değinmedim. Ben demirlediysem, siz haydi haydi demirlersiniz.

6- Şimdiye kadar yaptığımız gibi, hiç harita açmadık. Gezi kitapları ve chartplotter yeterli oldu.

7- Hava sıklıkla yelken yapmaya uygundu, yaptık da. Ancak her zamanki çok yer görme, bir yerlere yetişme çabası motor kullanma saatini artırdı.

8- Ege nin ne kadar güzel olduğunu bir kez daha gördük.

“Kalbim Ege de Kaldı”.  Boşuna sevmiyorum ben bu şarkıyı.

Marmaris-Ayvalık gezisi

31.07.2011 Pazar

Marmariste Ahmetlerde kaldığımız birkaç gün boyunca Petunia nın eksiklerini ve yolculuk gereksinimlerini aldıktan sonra Pazar günü Marmaris Yacht Marina dan palamarları çözdük Adaboğazına doğru, orada biz bekleyen Hakkı korsanla buluşmak için yola koyulduk.

Kuyzularda Sabah Kahvaltısı

Kuyzularda Sabah Kahvaltısı

Öğle Yemeği İçin Netsel Marinadayız

Öğle Yemeği İçin Netsel Marinadayız

Yacht Marina yı Geride Bıraktık

Yacht Marina yı Geride Bıraktık

Cennet Adasına gelmeden aklımıza teknenin tüm belgelerini transitlogu, personel listesini değiştirmesi için Ayhan Hoca ya verdiğimiz geldi. Biz hazırlıkları yaparken unutmuşuz belgeleri almayı. Aradık patronu “Netsel Marina yakıt pompasına bırakıyorum, uğrar alırsınız” dedi. “Eyvallah” . Gittik aborda olup aldık belgeleri. Girmemizle çıkmamız bir oldu. Ayhan Hoca ya Yunan Adalarından bir şeyler .  getirmek artık farzdır. Bu arada limandaki bir “cruis”den öpücüğümüzü aldık.

Netsele Uğrayıp Dosyaları ve Öpücüğü Aldık

Netsele Uğrayıp Dosyaları ve Öpücüğü Aldık

Kadıgadan Sonra Yelkene Başladık

Kadıgadan Sonra Yelkene Başladık

Ahmet Zor Durumda

Ahmet Zor Durumda

Neşeli Anlar

Neşeli Anlar

Saat Tamam, Çiçek Eksik !

Saat Tamam, Çiçek Eksik !

Şişede Durduğu Gibi Durmuyor(mu)

Şişede Durduğu Gibi Durmuyor(mu)

Kadırga, Gebekse, Arapadası derken burunu döndük Bozburun a doğru yol aldık. Adaboğazı na geldik. Kızılada ile Kiseli Ada arasındaki geçişteki koya Hakkı korsanımın da yardımlarıyla  demir atıp karaya çıma tuttuk.

Hakkı Korsan Koltuk Almaya Yardım Ediyor

Hakkı Korsan Koltuk Almaya Yardım Ediyor

Yüzme, serinleme faslından sonra akşam yemeğine Petunia da toplanmaya karar verdik. Yemek sonrası sohbet ve uyku saati.

Korsaniçeler Yüzüyor

Korsaniçeler Yüzüyor

Adaboğazında Nerissa Ekibiyle Petunia da.

Adaboğazında Nerissa Ekibiyle Petunia da.

01.08.2011 Pazartesi

Ertesi gün kahvaltı sonrası demir alıp Bozburun Limanı Batısındaki koya gittik. Ateş korsan bizi koyda karşıladı. İki tekne demir atıp Nerissa da toplandık.

Adaboğazındayız

Adaboğazındayız

Kızılada Keçileri

Kızılada Keçileri

Söğüt-Bozburun

Söğüt-Bozburun

Daha önce telefonla birkaç kez görüştüğüm Ateş le ilk kez bir araya geldik. Çay eşliğindeki sohbet sonrası Ateşle vedalaşıp Söğüt e geçtik. Barış Beyhan(Hummingbird) korsanın burada bir evi, denizde de bir tonozu var. Telefonla defalarca konuşmamıza karşın yüz yüze tanışamadık.Git oraya bağlan demişti. Onun sarı şamandırasını ve koyu görmek için gitmiştim Söğüt e.

Söğüt Çıkışı

Söğüt Çıkışı

Koyu turlayıp Dirsekbükü ne dümeni kırdık. Nerissa direkt koya gitti, orada buluşacağız. Biz yelkenleri fora ettik orsa-dar apaz karışık “full arma” Sömbeki Körfezine daldık. Söğüt çıkışı rüzgar 23 knot a çıkınca yelkenleri küçültmeyi düşünürken iskelemizde bir yelkenli de aynı rotada yelkenleri tam açık gitmeye devam ediyor görünce bizde devam kararı aldık bir çeşit yarış oldu. Bir süre böyle seyir yapıp keyif yaptık, yaptık da farkettim ki bizim genova sarma sisteminin halatı nasıl olmuşsa çıkmış tamburundan 2 tur dolanmış ön ıstıralyaya. Gittik başa, halatı yerine dolamayı denedim. Önce olmadı. Havuzluğa dönüp soluklanıp bir daha gittim. Birkaç kez dalgalar, 2-3 kez de genova üzerimden aştı. Sonunda nasıl olduysa oldu. Düzelttik(Datça da sebebini bulup bir daha olmamasını sağladım. Anlatacağım).

Bir süre daha Aynı rotada devam edip, Atabol Kayalıklarını da  ayak altından çıkaracak duruma geldiğimizde tramola atıp Dirsekbüküne dümen kırdık. Yelkenleri sarıp koya girdik. Doğru Güney kıyısına gidip Hakkı korsanların yanına demir atıp karaya çıma tuttuk. Hakkı korsanım sağ olsun çok yardımcı oluyor iki gündür.

Dirsekbükünde Karpuzlar Götürülüyor

Dirsekbükünde Karpuzlar Götürülüyor

Dirsekbükündeyiz

Dirsekbükündeyiz

02.08.2011 Salı

Kahvaltıdan sonra Selimiye ye gidip Muhtarlığın iskelesine kıçtan kara olduk. Sancağımızdaki tekneden Taner çıktı ” Abi hoş geldin” dedi. Taner le geçen sezon Orhaniye Martı Marina da tanışmıştık. Rüzgarlı bir havada bağlanırken Taner de yeni almış olduğu teknesini kollamak için alesta bekliyordu. Tanıştık. O zamanda sancağımızdaydı !) Taneri gazeteci Yılmaz Özdil e benzetiyor herkes. Biz de öyle sanmıştık.

Petunia Muhtarın İskelesinde Bıcı Bıcı Yapıyor

Petunia Muhtarın İskelesinde Bıcı Bıcı Yapıyor

Sardunya da Şekerleme-Selimiye

Sardunya da Şekerleme-Selimiye

Öğle yemeği ve şekerleme !) Sardunya da.  Nerissa ekibi daha sonra gelmiş ve Gümüş e bağlanmış.  Akşama onlarla buluşup rıhtımdaki kahvede lafladık.

03.08.2011 Çarşamba

Sabah kalktık Orhaniye ye gidip Kale(Baybasos) Adasının Kuzeybatısı ile anakara arasında demir attık. Bir Yunanlı tekneyle komşuluk yaptık. Akşam üzeri korsaniçeyle biraz şişme bot kullanma üzerine çalışmamız oldu. Yavaş yavaş kürek çekme, bot motorunu çalıştırma-kullanma deneyimi kazansın istiyoruz.

Orhaniye. Karşıda Martı marina.

Orhaniye. Karşıda Martı marina.

04.08.2011 Perşembe

Kahvaltı sonrası, önce Bencik turu sonra Gönlüçek, Çiftlik Limanı, Kuruca Bükü ve Değirmenbükünü dolaşıp Datça Limanına kıçtan kara olduk. Bu limana ilk geldiğimizde buraya bağlanırken canımız çıkmıştı. Ustalıkdan !)  olduğunu anlamışsınızdır.

Bencikdeyiz

Bencikdeyiz

Bencik

Bencik

Bencikten Çıkıyoruz

Bencikten Çıkıyoruz

360 Çekiyoruz

360 Çekiyoruz

Kurucabükü

Kurucabükü

Aktur

Aktur

Çiftlik Koyu Girişi, Aslanlar !

Çiftlik Koyu Girişi, Aslanlar !

 

Datça da bağlandıktan sonra genova sarma sisteminin şemasını çıkarıp baktım. Altta bir yerlerde bir kilit mekanizması var. O işlev görmeyince halat yuvadan çıkıyormuş. Ön ıstıralya ya sarılma nedeni buymuş. Kilit mekanizmasının yerinden çıkıp iş görmemesinin nedeni de bizim 360 derece çekmek için pulpitteki küçük ahşap oturağa çıkmamız ve ordaki ahşapın çaktırmadan sarma sisteminin alt korumasına bastırarak kilidin yerinden çıkmasına neden olması. Ahşabı biraz törpüleyeceğiz de kıyamadım, bir daha çıkmadık üstüne tabi !)

05.08.2011 Cuma

Datça dan palamarları çözüp Kalaboşi ve Palamutbükü yaptıktan sonra gidip Knidos a demir atıp lokantanın iskelesine yanaştık. Palamarcı çocuk illa bizi “T” iskelenin Kuzeydoğu ucunun sonuna bağlamak istiyor, peki dedik bağlandık. Birazdan genç bir çift geldi, İsviçreliler, araya girip sancağımıza bağlandılar, 3 çocukları var !) Bu İsviçreliler mi çocuğu çok seviyor yoksa bize mi denk geliyor bilmiyorum. Geçen sene Bozukkale de Mustafa nın yerinde de bir çift vardı genç ama 2 kızları var. Kendi tekneleriyle çıkmış gelmişlerdi.

Mesudiye-Kalaboşi

Mesudiye-Kalaboşi

Kalaboşi de Yüzme Molası

Kalaboşi de Yüzme Molası

Palamutbükü

Palamutbükü

Pamutbükü İskelesi İçindeyiz

Pamutbükü İskelesi İçindeyiz

Knidos

Knidos

Kenarda olmayı istemememin nedeni: Burada tekneler sık demir tarar diye bildiğimden. Şöyle aralarda kalırsak gece rahat uyurduk diye düşünüyordum. Korktuğum başıma geldi gece yarısı bir tekne geldi. İki kişiler. Attılar demiri alargada kaldılar. Hemen yanı başımızda. Yer yok.

Gece demir taradı. Işık tutuyorum, alo diyorum ses yok. Kaptan havuzluğa atmış mitili horluyor. Neden sonra kalktı da şöyle bir turladıktan sonra biraz ileriye demir attı. Adam yorgun, daha demir dibe inmeden yattı uyudu !) Adam uyuyor biz teknesini kolluyoruz. Birazdan bizimki aldı başını “Bir fincan toz şeker istemeye” geldi. Yine seslendik falan zorla kalktı adamcağız. Baktı olacak gibi değil arkadaşını uyandırdı kalkıp gittiler. Ben de şöyle bir uzandım artıkın !

06.08.2011 Cumartesi

Bitez Yolundayız

Bitez Yolundayız

Ertesi sabah İsviçrelilerin pruvasına ileride bir tekne demir atmış, Kos a gidip teslim edecekler tekneyi, çıkamıyorlar. Benim botu al git kapılarına dayan dedim. “Gerçekten mi ?” deyip aldı gitti uyandırdı kaptanı, yolundan çekilince bizimkiler topladılar demiri bin bir teşekkür edip gittiler. Yolları açık olsun.

Saat 10:00 gibi kahvaltı sonrası baktık Windguru 20 knot gösteriyor. Olsun şurdan şurası, gideriz deyip, çıkıp Bitez e rota tuttuk. Rahat bir seyirle Kos un Kuzeydoğusuna kadar geldik. Oradan Bitez e girene kadar biraz çalkalandık. Rüzgar 30 knot ı yokladı.

Bitez de Cüneyt korsanım çekmiş GeKo bayrağını Karabiber e bizi bekliyor. Demir attık, çıktı geldi yanımıza tanıştık. “Hadi Karabiber e yemeğe davetlisiniz” dedi. “Petunia da kalalım demir tarar sıkıntı olur” dedik aldı geldi yemekleri Petunia ya sağolsun. Güzel makarna yapmış. Tekrarını isteriz Cüneyt sesimizi duy !) Birazdan demir taradı bizim kız. Attık, attık, attttııık tutmuyor. Korsaniçe takılmadan edemedi: Korsanlar duymasın bir demir tutturamadınız !

Cüneyt hırs yaptı “Yahu27 kgUltra nasıl tutmaz” diye. Ben rahatım, nasıl olsa acemiyim !)

Neyse sonunda “taş” gibi bir demir atıldı. Yemek sonrası Cüneyt korsan bizi Karabiber de ağırladı, sonra vedalaşıp Ahmet in deyimiyle “İyi insanların yatma vakti” deyip gereğini yaptık. Gece rüzgar devam etti.

Bitez de Cüneyt leyiz

Bitez de Cüneyt leyiz

Karabiberdeyiz

Karabiberdeyiz

Cüneyt ve Karabiberi

Cüneyt ve Karabiberi

Buda Petunia, Bitez de Alargada

Buda Petunia, Bitez de Alargada

Bitez

Bitez

Bitezde Chartplotter Goruntusu

Bitezde Chartplotter Goruntusu

07.08.2011 Pazar

Sabah demir alıp Bağlar Koyu, Kargı Bükü, Aspat, Akyarları şöyle bir “tavaf” ettikten sonra Gümüşlük içinde dolanıp çıktık ve Yalıkavak taki Piresun(Küdür) koyunda demir atıp yüzme ve yemek molası verdik.

Sabah, Bağlar Koyu Girişi

Sabah, Bağlar Koyu Girişi

Köçek Adası

Köçek Adası

Aspat Chartplotter Görüntüsü

Aspat Chartplotter Görüntüsü

Aspat

Aspat

Akyar

Akyar

Bekçi Kayası Yakınları Chartplotter Görüntüsü. Gölge de bekçi !!)

Bekçi Kayası Yakınları Chartplotter Görüntüsü. Gölge de bekçi !)

Gümüşlüğe Giriyoruz

Gümüşlüğe Giriyoruz

Gümüşlük

Gümüşlük

Kaptan Duygu Petunia yı Gümüşlükten Çıkarıyıor.

Kaptan Duygu Petunia yı Gümüşlükten Çıkarıyıor.

Piresun Koyunda Yüzüyoruz

Piresun Koyunda Yüzüyoruz

Piresun(Küdür) Koyu

Piresun(Küdür) Koyu

Oradan Kuzeye çıkıp Gemi Taşı ile anakara arasından seyirle Gündoğan balıkçı barınağına gidip kıçtan kara olduk. Alpaslan kardeşimiz burada bize bir yer ayarlamış. Akşam sahildeki balıkçıdaydık.

Gemi Taşı

Gemi Taşı

“İzola Sevgilileri” Buluşması

“İzola Sevgilileri” Buluşması

Gündoğan Balıkçı Barınağında Alpaslanla

Gündoğan Balıkçı Barınağında Alpaslanla

Ortam Güzel

Ortam Güzel

Gündoğan Barınağı İçindeyiz

Gündoğan Barınağı İçindeyiz

08.08.2011 Pazartesi

Sabah kahvaltıyı Alpaslan ın yazlığında yaptıktan sonra plaja gidip yüzme, yemek ve dondurma etkinliği !) yaptık. Gece teknemizdeydik.

Plajda

Plajda

09.08.2011 Salı

Kahvaltı sonrası Gündoğan balıkçı barınağından palamarları çözüp, Alpaslan eşi İnci ve kızları Ayça(Kadrolu Petunia Miço su)- İzola dan beraber getirmiştik Petunia yı  Alpaslan larla Miço o zamandan beri kadrolumuzdur !)- ya veda edip Hebil Koyu, Göl-Türkbükü nü dolaşıp Ilıca(Çomça-Cennet)Koyuna demir atıp yüzme molası verdik.

lıca(Çamça-Cennet) Koyu

lıca(Çamça-Cennet) Koyu

Torba Balıkçı Barınağı

Torba Balıkçı Barınağı

Torba Barınağı Chartplotter Görüntüsü

Torba Barınağı Chartplotter Görüntüsü

 

Güvercinlik Koyu Yolunda Ganimet

Güvercinlik Koyu Yolunda Ganimet

Bu Esek Galiba

Bu Esek Yahu !

Güvercinlik Koyu

Güvercinlik Koyu

Kuyucak

Kuyucak

Kuyucak Limanı

Kuyucak Limanı

Salih Adası Doğu Koyu

Salih Adası Doğu Koyu

Güvercinlik-Kuyukışlacık Arasında Maya Sitesi ve Özel Barınağı

Güvercinlik-Kuyukışlacık Arasında Maya Sitesi ve Özel Barınağı

   

Demir alıp İnce Burun ile Kırmızı Ada arasından geçip Varvil Koyuna uğradık. İlginç bir yer. Fazla tekne yok, içerilerde bir yelkenli demir atmış. Kıyıda güzel siteler var.

Varvil Koyu(Ülelibük)

Varvil Koyu(Ülelibük)

Güllüğe de uğradıktan sonra. Kuyukışlacık(Asin) Limanına gittik. Girişte dikkat etmek gerek. Çok zor değil ama. Koyun içine girip rıhtıma yöneldik. Bu sırada iskelemizde kalan tepelerden bir tüfek sesi duyduk. Rıhtıma bağlandıktan biraz sonra bir astsubay geldi “Silah sesi duydunuz mu ? ” diye sordu. “Siz mi ateş ettiniz ?” demek istiyor aslında. Duyduk ve “Bizi top atışı ile karşılıyorlar arkadaşlar “ diye şakalaştığımızı söyledik. Gittiler. Bir süre sonra elektrik-su bağlama  işini de hallettik sonra biraz ilerideki pizzacıda bir şeyler atıştırdık, şaşılacak derecede nefistiler !)

Güllük Fener Burnu

Güllük Fener Burnu

Güllük

Güllük

Asin(Kıyıkışlacık) e Girdik. Girişteki kale harabesi.

Asin(Kıyıkışlacık) e Girdik. Girişteki kale harabesi.

Asin(Kıyıkışlacık)

Asin(Kıyıkışlacık)

10.08.2011 Çarşamba

Sabah Kuyukışlacık tan ayrılıp Gök Limana uğradıktan sonra, Kazıklı İskelesi (Burada bir lokanta var. İskelesine bağlanabilirsiniz. Biz alargada kalıp yüzme ve yemek molası verdik), Cennet Koyu (Güzel bir koy, girişinde bir midye çiftliği var) na uğradıktan sonra tüp gaz almak için Akbük Limanı na gidip bağlandık.

Gök Liman İçinden Bir Manzara

Gök Liman İçinden Bir Manzara

Gök Liman İçindeyiz

Gök Liman İçindeyiz

Gök Limanda Düşünen ! Adam

Gök Limanda Düşünen ! Adam

İncegöl Burnu Feneri

İncegöl Burnu Feneri

Kazıklı İskelesi İçindeyiz

Kazıklı İskelesi İçindeyiz

Kazıklı İskelesinde Restoran ve Önünde ki Tekneler

Kazıklı İskelesinde Restoran ve Önünde ki Tekneler

Kazıklı İskelesi Chartplotter Görüntüsü

Kazıklı İskelesi Chartplotter Görüntüsü

Cennet Koyu

Cennet Koyu

Cennet Koyu Midye Çiftliği

Cennet Koyu Midye Çiftliği

Kazıklı da Balık Çiftlikleri

Kazıklı da Balık Çiftlikleri

Akbük Yolunda Yelken Yaptık

Akbük Yolunda Yelken Yaptık

Ekibin Keyfi Yerinde

Ekibin Keyfi Yerinde

Yelken e Devam

Yelken e Devam

Akbük Limanı

Akbük Limanı

Akbük Limanına Bağlandık

Akbük Limanına Bağlandık

Daha sonra, nedense yolculuğun başında planlama yaparken, bana hep ilginç gelen ve gidip görme isteği uyandıran Talianaki (Dalyan) ye uğradık. Koy ilginç, çevresi düzlük. 3-4 metrederinlikte demir atıp gecelemeyi düşündük. Ancak gece hava azıtacak gibiydi. Bunun üzerine Altınkum a gidip demir attık : Yüzme molası

Talianaki(Dalyan) Koyu

Talianaki(Dalyan) Koyu

Didim Koyu(Uzakta D-Marinadaki tekne direkleri)

Didim Koyu(Uzakta D-Marinadaki tekne direkleri)

Karakuyu İskelesi. Yüzme Molası Verdik.

Karakuyu İskelesi. Yüzme Molası Verdik.

Sonra demir alıp Didim D-Marine gidip bağlandık. Üç gün boyunca 25 knot dolayında esti rüzgar.

Didim D-Marindeyiz

Didim D-Marindeyiz

11.08.2011 Perşembe, 12.08.2011 Cuma

Peşembe ve Cuma günü de Didim D-Marine de kaldık. Minibüsle Didim e gidip, Apollon Tapınağı ören yerini gezdik.

Didim Apollon Tapınağı Avlusu

Didim Apollon Tapınağı Avlusu

Korsaniçemle Didim Apollon Tapınağında

Korsaniçemle Didim Apollon Tapınağında

Türkmenler

Türkmenler

13.08.2011 Cumartesi

Sabah kahvaltıdan sonra marina içindeki rüzgar sesi dışarıda havanın kötü olduğu duygusu uyandırıyorken aramızda “Marinada özel efekt yapılıyor galiba dışarı çıkılmasın diye, dışarısı güllük gülistanlık olmasın?” diye şakalaşırken marinaya yeni girmiş bir tekne sahibine sorduk: Dışarısı nasıl?  El cevap: Burada göründüğünden daha iyi! !)

Kahvaltı Hazırlığı Ahmet den

Kahvaltı Hazırlığı Ahmet den

Kahvaltıda Bunlar Var(dı)

Kahvaltıda Bunlar Var(dı)

Ön büroya gittik “3 Gün kalana bir gün bedava” söylemelerine kanmayıp !) hesabı kapatıp palamarları çözdük. Dışarısı 20 knot. Açtık yelkenleri. Büyükturnalı Koyuna şöyle bir baktıkan sonra Tekağaç Burnunu döndük. Kovala Koyunu uzaktan “temaşa” ettikten sonra, Büyük Menderes in bulandırdığı suları sancağımızda bırakarak seyir yapıp Tavşan Adasının Batısından dolanıp Dilek Boğazına girdik. Daha önceden yelkenleri indirdik, boğazda sıkıntı yaşamayalım diye.

Dilek Boğazı Geçişi

Dilek Boğazı Geçişi

Bayrak Adası

Bayrak Adası

Bülent korsanımla (Ayandon) daha önceden haberleşmiştik, bizi Posidonion(Molla İbrahim) koyunda bekliyorlar. Lokantanın iskelesine bağlanmışlar. Oraları sığ olduğu için Petunia yı alargada bırakıp botla çıktık lokantaya. Sohbet faslından sonra onlar Yunanistan a giriş yapacağı için bizde karanlığa kalmadan Setur Kuşadası Marina ya gitmek istediğimizden vedalaşıp ayrıldık. Açtık yine yelkenleri püfür püfür gidiyoruz.

Kuşadası Yolunda

Kuşadası Yolunda

Kuşadası Yolunda Kızımla

Kuşadası Yolunda Kızımla

Kuşadası Yolunda Güneş Batarken. Mutluluğunuz sonsuz olsun !!)

Kuşadası Yolunda Güneş Batarken. Mutluluğunuz sonsuz olsun !)

Karaağaç Bankına yaklaşırken yelkenleri mayna ettik. Kuşadasına Güneyden gelirken bu banka ve Petroma Kayasına dikkat etmeli diye uyarılar var gezi kitaplarında. Söz dinler cinsinden olduğumuzdan ettik tabi.

Kuşadası Marina Yakıt Rıhtımında

Kuşadası Marina Yakıt Rıhtımında

Gece çevreyi dolaştık, bir  lokantada yemeğimiz yedikten sonra Petunia ya döndük. Tumba yatak.

14.08.2011 Pazar

Sabah palamarları alıp yola koyulduk. Çam Limanı(Özdere) ye bir göz atıp Gümüldür e bakındık. Sıcaksu Koyu ve Körmen Adasını geçip Sığacık Körfezine girdik.

Çam(Özdere) Limanı

Çam(Özdere) Limanı

Çam(Özdere) Limanı Chartplotter G.

Çam(Özdere) Limanı Chartplotter G.

Sıcaksu Koyu

Sıcaksu Koyu

Teos Marinaya rota tutup gidip bağlandık. Ön bürodan Derya korsanı(Kılçık) aradık İzmir yolunda olduğunu söyledi. Buluşamadık. Hoş, oradaki tüm korsanlarla da görüşemedik ya.

Akşam diş hekimi arkadaşlarımız Hüseyin ve Zühre (Karadan yaptıkları gezi nedeniyle Seferihisar daydılar. Zührey le korsaniçem diş hekimliği fakültesinden arkadaşlar) tekneye uğradılar. O bölgede belgesel çeken Ahmetlerin oğlu Berkay da bize katıldı. Akşam yemeğini teknede hep beraber yaptık. Sonra çevre gezisi ve tekneye dönüş geç saate kadar sohbet.

Kuyzu,Türkmen ve Meşeciler Teos Marinada. Fotoğrafta olmayınca gıcık oluyorum !

Kuyzu,Türkmen ve Meşeciler Teos Marinada. Fotoğrafta olmayınca gıcık oluyorum !

Eski Arkadaşlar Teos ta

Eski Arkadaşlar Teos ta

Kılçık burada Ama Derya Korsan Yok

Kılçık burada Ama Derya Korsan Yok

Petunia Teos Marinada

Petunia Teos Marinada

15.08.2011 Pazartesi

Sabah marina yakınında bir yerde kahvaltı yapıp misafirlerle vedalaştıktan sonra Azmak Limanı, Jakson Koyu, Demirci Limanını ziyaret ettik. Sonra Papaz Boğazında demir atıp yüzme molası verdik.

Azmak Limanı

Azmak Limanı

Jakson Koyundan Çıkıyoruz

Jakson Koyundan Çıkıyoruz

Demircili Limanı

Demircili Limanı

Papaz Koyu

Papaz Koyu

Sonra Ilıca Boğazını dolaşıp Düverlik (Merdivenli) Koyu ziyaret ettik. Bu merdivenli koya girerken ekibe “Bu koyda dikkatinizi çeken bir şeyler var mı?” diye meraklandırıcı bir soru sordum. Öyle böyle derken kızımız Duygu antik çağdan kalan ve o zamanlar denize inmek için kullanılan 3 ayrı yerdeki merdivenleri gösterdi.

Merdivenli Koy

Merdivenli Koy

Merdivenli Koyda Merdivenler. Gören birbirine göstersin !!)

Merdivenli Koyda Merdivenler. Gören birbirine göstersin !)

Koydan çıkıp motor gücüyle seyir yapmaya devam ettik. Gökliman (Kokar) a girdik. Koyun içlerine doğru demir atıp kıyıya çıma tuttuk. Güzel bir koy. Koyun sonlarında karada, ilerilerde Kıran Dağı tüm heybetiyle yükseliyor.

Petunia Kokar da Arkada Kıran Dağı

Petunia Kokar da Arkada Kıran Dağı

Kokar dan Çıkıyoruz

Kokar dan Çıkıyoruz

Yüzme ve yemek molası, fotoğraf çekimlerinden sonra demir alıp ayrıldık koydan. Kırkdilim Limanı nı dolaşıp Sarpdere Limanına uğradık hemen girişte sancakta Nergis Limanı var. Sarpdere sonlarına doğru sahilde Kadınlar Plajı var . Etrafı perdelenmiş olduğu için içerideki(varsa) bayanları göremeden koydan ayrıldık.

Kırkdilim Limanı

Kırkdilim Limanı

Nergis Limanı

Nergis Limanı

Sarpdere Limanı

Sarpdere Limanı

Yelkenleri hisa edip Mersinliye girmeden Çırakan Adasını sancağımızda bırakıp Alaçatı açıklarından geçip gittik. Akburuna yaklaşırken hava karardığı, benim de gece yelken yapma deneyimim olmadığı için yelkenleri indirdik. Geç saate Çeşme Marina ya girdik bizi bir yere aborda ettiler. Ben yorgunluk nedeniyle erken yattım. Ekip marina çevresini gezip gelmiş, ben duymadım geldiklerini.

16.08.2011 Salı

Sabah fakülteden sınıf arkadaşımız Dr.İsmail geldi (Uzun süredir buralarda. Gümüşlükte yazlığı var. Bir de yerli motoryatı var, orada bağlı) İsmaili de alıp Ilıcaya gitmek üzere marinadan ayrıldık.

Yolda yelkenleri açtık İsmail “Yelkenli nasıl bir şey arkadaş, ver şu dümeni bakalım” deyip geçti dümenin başına. Rüzgarı sancak kontradan alarak Kuzeybatı yönünde orsa seyirde Kiosa doğru püfür püfür gidiyoruz. Bu arada bildiğimiz kadarıyla rüzgarı, yelkenleri, seyir tiplerini anlatıyoruz.

Dalyan Koyu

Dalyan Koyu

Aya Yorgi

Aya Yorgi

Akşama İsmail eşi ve kızı bize katıldılar. İsmail alışveriş ! yapmış gelmiş. Ahmet le ben İsmail e çok kızdık(Look at the Alttaki foto) Akşam yemeği Petuina da.

Biz Bu İşi Öğrendik Ama Bir daha Yapmayız(mı) !!)

Biz Bu İşi Öğrendik Ama Bir daha Yapmayız(mı) !)

17.08.2011 Çarşamba

Sabah, çalışmayan sancak pruva ampulunun  yenisini Altınyunus Marina dan alıp geldi İsmail. Taktık. Veda edip ayrıldık dostumuzdan. Eşi ve kızı gece dönmüştüler İzmir e.

Kalaytaş Burnunu dönüp Paşa Koyunu dolaştık. Oradan Şifne koyuna gidip demir attık. Sığ bir yer 3-4 metrederinlikler var.

Şifne Koyu

Şifne Koyu

Yüzme molasından sonra demir alıp Mustafa Çelebi Adası nı sancağımızda bırakıp Yassıadanın hemen Batı kıyılarından seyredip bu adanın Kuzey ucu ile Karabağ Adasının Güney ucu arasındaki geçidin ortalarına gelince Ildır a yol verdik. İlk iki ada ile kara arası sığ o nedenle bu rotayı yeğledik. Güzel bir yer Ildır, biz beğendik.

Ildır Manzarası

Ildır Manzarası

Ildır

Ildır

Yukarı doğru çıkmaya devam edip Karabağ Adası ile hemen onun Doğusundaki küçük ada arasındaki uzaklığı ortalayarak geçebiliyorsunuz. Macera olsun diye denedik. Yolumuz üzerinde bir balık çiftliği vardı balıklar “derdest” ediliyordular.

Ildır da Adalar. Aklıma esti adlarını Daltonlar yapıverdim !!)

Ildır da Adalar. Aklıma esti adlarını Daltonlar yapıverdim !)

Balıklar “Atta” Oluyor

Balıklar “Atta” Oluyor

Sonra gidip Çipura Koyunu dolaştık. Çolak Burnuna dolanıp Eğri Limana gittik. Girişte sancaktaki ilk koycuğa demir atıp yüzme ve yemek molası verdik.

Çolak(Çipura) Koyu

Çolak(Çipura) Koyu

Eğri Liman(Sancaktaki İlk Koyda Demirledik)

Eğri Liman(Sancaktaki İlk Koyda Demirledik)

Sonra demir alıp, geceye kalmadan  Yeni Liman veya Karaburun Limanına girmek düşüncesiyle, yola koyulduk.

Eğri Limandan Kuzeye çıkarken, Küçükbahçe den sonra kıyıdan500 metrekadar uzaklara yayılan kayalıklar var. Dikkat etmeli. Bir balıkçı sağ olsun çok uzaklardan bizi uyarmak için el kol hareketleri yapmaktan “helak” oldu. “Sağ olasın birader” biliyoruz gibisinden el kol işaretleriyle biz de bildiğimizi anlatmaya çalıştık ama baktık olmuyor, adama dert oldu, iyice açıklardan dolandık ve Yeni Liman önlerine geldik. Girişteki mendirek üzerinde birileri var seslendik “İçeride yer bulup kalabilir miyiz” diye. “Girersiniz ama çıkamazsınız” dediler. Zaten açıktan koştura koştura iki balıkçı motoru geliyor. İçerisi de dolu görünüyor. Dedikleri gibi gidip aborda olsak, gelenler de bizim üzerimize aborda olacaklar çıkmak istediğimizde iş güçleşecek. Girmeyip oradan Karaburun Limanına yöneldik.

Havada kararıyor. Orayı da beğenmedik yola devam edip saat 22:00 gibi Kavurlukoz(Saipaltı)Barınağı önlerine geldik. Karanlıklar içinde sağımızdan solumuzdan balıkçılar, cılız fenerlerini yakmış, tır tır geçip duruyorlar. E artık chartplotter a güvenip liman ağzına kadar geldik. Giriş allengirli hiçbir şey görünmüyor. Dalgalar kıyıya vuruyor, yansıyor. Çamaşır kazanı olmuş. Neyse dikkatlice içeri girdik doğru karşıya, rıhtıma aborda olmuş balıkçı motorunun pruvasındaki boş yere yanaştık. Balıkçılar palamarı aldılar kıçtan kara olduk. Biraz sohbet ettik. Sonradan dört balıkçı motoru daha geldi birbirlerine aborda oldular. Çok becerikli adamlar maket tekneler gibi oynuyorlar, ileri geri, at tut, bağla diyerekten işi bitiriyorlar. Bu satırları yazarken gerçekten gülümsemeden edemiyorum !) Bu arada Petunia da demir zinciri geriliyor, gevşiyor ne gam dip balçık çok iyi demir tutuyor.

Saip Köy(Kavurlukoz) Barınağı

Saip Köy(Kavurlukoz) Barınağı

Saip Köy(Kavurlukoz) Manzarası

Saip Köy(Kavurlukoz) Manzarası

Saip Köy

Saip Köy

İskelemizde bir ahşap yelkenli var, araba ile gençler geldiler. Bir hareketlilik yaşandı. Kıyıya koltuk aldılar sağa sola baktılar. Tanıştık delikanlıyla adı Burak mış, “Gece hava var abi , tekneye göz kulak olur musunuz” deyip cep numarasını bıraktı. “OK.”

18.08.2011 Perşembe

Saipaltında hiçbir şey yok. Ahmetler sabah kalkıp çevre yürüyüşü yapmışlar. Geldiler, palamarları çözüp yola koyulduk. Kaynarpınar barınağı önüne gittik, şöyle bir kolaçan edip yola devam ettik Mordoğan Yat Limanına  doğru.

Kaynarpınar

Kaynarpınar

Mordoğan İçindeyiz

Mordoğan İçindeyiz

Mordoğan

Mordoğan

Mordoğan Yat Limanı boş, bir şeyler yapılmış ama yetersiz görünüyor. 360 derecemizi çektikten sonra Kum Burnunu dönüp Gerence Koyuna ve sonrasında Balıklıova ya geçtik. Rüzgar 20 knot a doğru gidiyor. Biran önce Akkum(Özbek) Limanına gidip bağlanma olanaklarını değerlendirmek istediğimizden daha önceden planladığımız halde Gülbahçeye uğramadık.

Gerence Koyuna Giriyoruz

Gerence Koyuna Giriyoruz

Balıklıova

Balıklıova

Balıklıova Barınağının Dış Mendireği. Dış kapının Dış Mandalı gibi oldu ya!

Balıklıova Barınağının Dış Mendireği. Dış kapının Dış Mandalı gibi oldu ya!

Özbek Limanı yolculuğun başından beri merak ettiğim bir yerdi benim için. Ancak iki kez girip çıktık yer bulamadık. Bir ara ortaya demir atıp kalalım diye düşündük. Sonra vazgeçip dışarı çıktık Güney mendireği altında demir atıp yemek molası verdik. Bu arada rüzgarın ateşi sönmeye başladı.

Akkum(Özbek) Limanı İçindeyiz

Akkum(Özbek) Limanı İçindeyiz

Özbek Şirin Yer

Özbek Şirin Yer

Akkum(Özbek) Limanı

Akkum(Özbek) Limanı

Yemek sonrası Kuzeye yöneldik . Kıyıdan açıkta gitmek gerekiyor. Çamur birikmesi var.

Urla ya giderken yolumuz üzerindeki Çeşmealtı İskelesine uğradık. Yer yok tabi. Birisi oradan “Kuzeydeki koyda(Yolluca Adası Güneyinde kalan koy) kalabilirsiniz” dedi. Orada kalmaktan çok Urla da şansımızı bir deneyelim istedik. Gittik Urla İskelesine girdik. Kuzeydeki mendireğin altında yeni yapılan rıhtımda boş bir yer var oradaki tekneden el ettiler gidip tonoz alıp kıçtan kara olduk.

Urla İskelesi İçindeyiz-Yeni Rıhtım Yapılıyor

Urla İskelesi İçindeyiz-Yeni Rıhtım Yapılıyor

Urla İskelesi

Urla İskelesi

Ahmetler annelerine uğramak için İzmir e gittiler. Korsaniçem Belgin ve kızımız duygu çevre gezisine çıktılar. Ben teknede kalıp buradan sonra gidilecek olan yerleri gözden geçirdim. Bir süre sonra bizimkiler geldiler bir “Aaaaaa ne olmuş!!!” duydum çıktım dışarı baktım Petunia kızamık dökmüş gibi olmuş gri benekçikler her yanı kaplamış. Rıhtımın kuzey kenarına beton perde duvar dökmeye başlamışlar. Beton döküldükçe rüzgarla savrulanlar teknelerin üzerine gelmiş. Adamlara söylendik biraz, sonra da oturduk temizlemeye başladık. İsmail limandaki balıkçı lokantasında akşam yemeği için yer ayırtmış, eşi ve kızı ile geldiler. Durumu görünce geldi temizliğe yardım etti. Neyse sonunda iş bitti elimizi yüzümüzü yıkadık akşam yemeğine geçtik. İş bitti diyorum ama ana direkte, sağda solda kalan benekçikleri Yunan Adalarında temizlemeye devam ettik !)

 19.08.2011 Cuma

Sabah kahvaltı sonrası Urla ya geçtik dolaştık, alışveriş yaptık. Öğle yemeğini Beğendik Abi adlı lokantada yedik. Güzel bir yer deneyebilirsiniz.

Beğendik Abi Restaurant-Urla

Beğendik Abi Restaurant-Urla

Hüseyin in Kulaklarını Çınlattık. Sertifikası üzerinde !!)

Hüseyin in Kulaklarını Çınlattık. Sertifikası üzerinde !)

Petunia ya döndük Ahmetler de İzmir den dönüp geldiler. Yarın sabah nerelere gideceğimizi konuşup yattık uyuduk.

20.08.2011 Cumartesi

Sabah Güzelbahçe barınakları ve Levent Marinaya uğramaktan vazgeçip doğrudan Foça ya gitmeye karar verdik. Urla İskelesinden ayrıldık.Yelkenleri fora ettik. Yukarıya Foça ya kadar Kuzeye yükseldik.

Foça Yolunda Yelken Yaptık

Foça Yolunda Yelken Yaptık

Korsaniçem Okuma Saatinde

Korsaniçem Okuma Saatinde

Kuyzular Yorulmuşlar mı Ne !

Kuyzular Yorulmuşlar mı Ne !

Kaptan Tetikte

Kaptan Tetikte

Foça da Büyük Deniz Limanına girdik bağlanacak bir yer ararken bir yelkenli çıktı Kuzeydoğudaki rıhtımdan gittik demir attık kıçtan kara olduk onun çıktığı yere. Kısa süreli kalacağız zaten. Ekip çevreyi dolaşıp kısa bir alışveriş turu yaptı. Ahmet ve ben teknede kaldık. Demir biraz nane molla.

Büyük Deniz-Karşıda Mustafa Korsanımın Evi gibi !

Büyük Deniz-Karşıda Mustafa Korsanımın Evi gibi !

Büyükdeniz Limanı-Foça

Büyükdeniz Limanı-Foça

Foça

Foça

Bizimkiler gelince demir alıp Yeni Foça ya Hakkı korsanımın yazlığına geçtik. Yol üzerindeki Çanak Koyuna rüzgar ve bastıran karanlık nedeniyle uğrayamadık. Koya girerken her iki uçtaki sığlıklar nedeniyle girişi ortalamak gerekiyor. Hakkı korsan bizi karşıladı ve demirlememizde yardımcı oldu. Botla karaya çıkıp güzel bir akşam yemeği yedik. Herşey nefisti ) Hakkı korsanım ve korsaniçesine teşekkürler !)

Hakkı Korsanlardayız-Yeni Foça

Hakkı Korsanlardayız-Yeni Foça

Hakkı Korsanlardayız-Yeni Foça. Bir önceki fotoğrafla 7 farkı bulalım lütfen !!)

Hakkı Korsanlardayız-Yeni Foça. Bir önceki fotoğrafla 7 farkı bulalım lütfen !)

Gece yarısı vedalaşıp teknemize döndük.

21.08.2011 Pazar

Sabah Yeni Foça barınağını tavaf edip Çandarlı Körfezine girmeden direkt Kuzeye yöneldik. Bademli ye gidiyoruz.

Yeni Foça. Alargadayız.

Yeni Foça. Alargadayız.

Yeni Foça Koyu İçindeyiz

Yeni Foça Koyu İçindeyiz

Evinin Balkonundaki Algın Korsanlara Selam-Yeni Foça

Evinin Balkonundaki Algın Korsanlara Selam-Yeni Foça

Yeni Foça Barınağı

Yeni Foça Barınağı

Bademliye Giderken

Bademliye Giderken

Bademliye Giderken. Başka bir 7 farkı bulun fotoğrafı.

Bademliye Giderken. Başka bir 7 farkı bulun fotoğrafı.

Yolumuz üzerindeki Mardaliç Adasının Batısındaki koylardan Kuzeyde olanında demirledik. Burası diğerine göre daha küçük ama özel koyumuz gibi oldu. Yüzme molası.

Mardaliç Adası na Yaklaşıyoruz

Mardaliç Adası na Yaklaşıyoruz

Mardaliç Adası Koyundayız

Mardaliç Adası Koyundayız

Mardaliç Adası Kuzeybatı Koyu ve Kız Kulesi

Mardaliç Adası Kuzeybatı Koyu ve Kız Kulesi

Sonra Denizköy açıklarından Bademliye yol verdik. 18.08.2010 Tarihinde Bademliye ilk gelişimizde girişi Kuzey Geçidinden yapmıştım. Ertesi gün Kara ile Kalem Adası arasındaki Güney Geçidinden çıkış yapmayı gözüm kesmemişti (Rod Heikell en sığ yerini2 mgöstermiş ). Bu kez Güney Geçidinden girdim uygun rotada10 mderinlik vardı. Sorunsuz geçtim.
Büyük ölçüde sualtında kalmış olan eski mendirekler arasından içeriye nasıl girilmesi gerektiğini Sadun Boro kitabında yazmış. Yazdığı yöntem ve görererek dikkatlice girdik. Derinlik2 m iken ağır ağır yol alarak (Sadun üstadın dediği “Kuma dokunsanız bile tornistan yaparak kurtulabilirsiniz çekinmeyin” sözünden de yüreklenerek(Biraz da “Ne olacak bakalım? deneyim kazanırız, sağımız solumuz tekne yardım alabiliriz” düşüncesiyle). Girdiğimiz yeri beğenmedik. Yüzsen yüzülmez , kalsan dibe oturduk oturacağız kaygısı rahat bırakmaz diyerek ağır ağır yol alarak dışarı yöneldik. Bu arada

360 derecemizi de çekelim derken yönelme bozukluğu gösterdim “Yolu” şaşırdık  ve kuma oturduk. Tornistan falan derken iş uzadı. Ahmet iskandil ediyor arkada: Tamam Zafer2 metreoldu burası, devam !

Bademli İskelesi- Suları Bulandırmışız !!)

Bademli İskelesi- Suları Bulandırmışız !)

Bu sırada yardıma gelen dostlar (Chester kaptanı GeKo Mehmet ve Hazar1 teknesinin kaptanı Boray Uras ın 17 yaşındaki oğlu genç kaptanı Osman Uras) botla burundan biraz iterek ön pervaneye destek oldular derin sulara ulaştıktan sonra da “Çıkış” ı gösterdiler.

Asistanlık yıllarımızda arkadaşlarla şöyle konuşurduk.” Başımıza illa bir şey gelecekse, bir uzman gözetimindeyken gelsin hem hastalar zarar görmesin hem de bizler nasıl yapılacağını yaşamış-görmüş-öğrenmiş olalım” Issız bir koyda böyle bir denemeyi yapmam. Her ne kadar GeKo lar yardıma gelir olsalar da Sonra medirek dışındaki koyda8 mderinlik40 mkalomayla alargada kaldık . 4 tekne var. Gece boyunca 30 knot lar dolayında rüzgarla uyuduk!

S/Y Chester, Pisa Br, Garip ve Kalem Adaları-Bademli

S/Y Chester, Pisa Br, Garip ve Kalem Adaları-Bademli

Bademli

Bademli

22.08.2011 Pazartesi

Kahvaltıdan sonra Dikili Barınağına uğradık. Körfezde Dikili plaj açığında yüzme molası verdik. Demir alıp yelkenleri açtık. Çıplak Adaya kadar yelken yaptık. Sonra yelkenleri maya edip motoru çalıştırdık ve adanın Doğusundan geçerek Dalyan Boğazına girdik. Gidip Setur Ayvalık Marina ya bağlandık. Ahmetler Duyguyu Altınova ya arkadaşlarını yanına bıraktıktan sonra Altınoluktaki babasını görmeye gittiler.

Yüzme Molası-Dikili

Yüzme Molası-Dikili

Ayvalık Yolunda Neşelendik.

Ayvalık Yolunda Neşelendik.

Ayvalık Yolunda Nesibe Sultan Sulu Köfte Yapmış. Ellerine Sağlık.

Ayvalık Yolunda Nesibe Sultan Sulu Köfte Yapmış. Ellerine Sağlık.

23.08.2011 Salı

Araba kiralanarak Cunda Adası gezildi. Pateriça ya gidildi.

Pateriça Yolunda-Ayvalık

Pateriça Yolunda-Ayvalık

Gökçe Liman(Pateriça)

Gökçe Liman(Pateriça)

Pateriça

Pateriça

Rahmetli babası bir köy enistitüsü öğretmeni olan Nesibe sultanın çocukluğu, babasının görevi nedeniyle burada, Cunda da geçmiş. O nedenle anıları bol.

Akşam yemeğinden sonra marinaya döndük. Yarın, 24.08.2011 Çarşamba günü, sabah çıkış işlemlerini yapıp kısmetse Midilli ye geçeceğiz. “Pupa Yelken Akdeniz” in Yunan Adaları bölümünü gezmeye başlayacağız. Gezi anılarını yazana kadar şimdilik hoşcakalın sağlıcakla kalın.

0: Şöyle bir önünden geçilen

1: Uğranılan yerler

Liman-Koy           Tarih Gün
Marmaris Yacht Marine 1     1 Gün 31.07.11 Pazar
Söğüt 1     1 Gün 31.07.11 Pazar
Bozburun(Yeşilova) 1 1 Gece 1 Gün 31.07.11 Pazar
Dirsek bükü(Ağıl-gerence Koyu) 1 1 Gece 2 Gün 01.08.11 Pazartesi
Selimiye 1 1 Gece 3 Gün 02.08.11 Salı
Keçi Bükü(Orhaniye,Kiervasili) 1 1 Gece 4 Gün 03.08.11 Çarşamba
Bencik 1     5 Gün 04.08.11 Perşembe
Gönlüçek Bükü 1     5 Gün 04.08.11 Perşembe
Çiftlik Limanı ve Kuruca Bükü 1     5 Gün 04.08.11 Perşembe
Değirmen Bükü 1     5 Gün 04.08.11 Perşembe
Datça 1 1 Gece 5 Gün 04.08.11 Perşembe
Kargı Koyu(Miliontes Bay) 0     6 Gün 05.08.11 Cuma
Parmak Bükü(Domuz) 0     6 Gün 05.08.11 Cuma
Hayıtbükü 0     6 Gün 05.08.11 Cuma
Kalaboşi(Mesudiye,Ova Bükü) 1     6 Gün 05.08.11 Cuma
Palamut Bükü 1     6 Gün 05.08.11 Cuma
Knidos(Büyük liman) 1 1 Gece 6 Gün 05.08.11 Cuma
Bitez 1 1 Gece 7 Gün 06.08.11 Cumartesi
Bağlar 0     8 Gün 07.08.11 Pazar
Kargı Bükü 0     8 Gün 07.08.11 Pazar
Aspat 1     8 Gün 07.08.11 Pazar
Akyarlar 0     8 Gün 07.08.11 Pazar
D-Marine Turgutreis Marina 0     8 Gün 07.08.11 Pazar
Gümüşlük 1     8 Gün 07.08.11 Pazar
Gündoğan 1 2 Gece 8 Gün 07.08.11 Pazar
Türk Bükü(Göltürkbükü) 1     10 Gün 09.08.11 Salı
Port Atami 1     10 Gün 09.08.11 Salı
Ilıca Bükü(Karasi-Çomça-Cennet) 1     10 Gün 09.08.11 Salı
Demir Limanı(Gök Limanı) 0     10 Gün 09.08.11 Salı
Torba 1     10 Gün 09.08.11 Salı
Güvercinlik 0     10 Gün 09.08.11 Salı
Kuyucak 1     10 Gün 09.08.11 Salı
Varvil Köyü(Ülelibük-Bargylia) 0     10 Gün 09.08.11 Salı
Güllük 1     10 Gün 09.08.11 Salı
Asin(Kıyıkışlacık) Limanı 1 1 Gece 10 Gün 09.08.11 Salı
Gök Limanı 1     11 Gün 10.08.11 Çarşamba
“Cennet Koyu”(Yarım Liman) 1     11 Gün 10.08.11 Çarşamba
Kazıklı İskelesi 1     11 Gün 10.08.11 Çarşamba
Akbük Limanı 1     11 Gün 10.08.11 Çarşamba
Kuruerik Limanı+Talianaki(Dalyan?) 1     11 Gün 10.08.11 Çarşamba
Altınkum(Karakuyu)+Didim Marina 1 3 Gece 11 Gün 10.08.11 Çarşamba
Büyükturnalı 1     14 Gün 13.08.11 Cumartesi
Çukurcuk 0     14 Gün 13.08.11 Cumartesi
Kovala 1     14 Gün 13.08.11 Cumartesi
Port Sainy Nikolao 0     14 Gün 13.08.11 Cumartesi
Port Saint Paul 0     14 Gün 13.08.11 Cumartesi
Dip Burnu 0     14 Gün 13.08.11 Cumartesi
Setur Kuşadası Marina 1 1 Gece 14 Gün 13.08.11 Cumartesi
Çam Limanı(Özdere) 1     15 Gün 14.08.11 Pazar
Körmen Adası 1     15 Gün 14.08.11 Pazar
Teos Limanı 1     15 Gün 14.08.11 Pazar
Sığacık(Teos Marina) 1 1 Gece 15 Gün 14.08.11 Pazar
Demircili Limanı(Demirali) 1     16 Gün 15.08.11 Pazartesi
Gökliman Limanı(Gökkovar-Kokar) 1     16 Gün 15.08.11 Pazartesi
Kırkdilim Limanı 1     16 Gün 15.08.11 Pazartesi
Sarpdere Limanı( İçinde Nergis Limanı var) 1     16 Gün 15.08.11 Pazartesi
Çeşme Marina 1 1 Gece 16 Gün 15.08.11 Pazartesi
Hoteleretan 1     17 Gün 16.08.11 Salı
Ilıca(Yıldızburnu) barınağı 1 1 Gece 17 Gün 16.08.11 Salı
Ildır 1     18 Gün 17.08.11 Çarşamba
Eğri Limanı 1     18 Gün 17.08.11 Çarşamba
Yeni Liman 1     18 Gün 17.08.11 Çarşamba
Kavurlukoz(Port Saip) 1 1 Gece 18 Gün 17.08.11 Çarşamba
Kaynarpınar 1     19 Gün 18.08.11 Perşembe
Mordoğan 1     19 Gün 18.08.11 Perşembe
Gerence Koyu(Engeceli Limanı) 1     19 Gün 18.08.11 Perşembe
Balıklıova Limanı 1     19 Gün 18.08.11 Perşembe
Akkum(Özbekköy) 1     19 Gün 18.08.11 Perşembe
Urla İskelesi 1 2 Gece 19 Gün 18.08.11 Perşembe
Eski Foça 1     21 Gün 20.08.11 Cumartesi
Çanak Limanı 0     21 Gün 20.08.11 Cumartesi
Yenifoça(Yenice) 1 1 Gece 21 Gün 20.08.11 Cumartesi
Mardalıç Adası 1     22 Gün 21.08.11 Pazar
Bademli Limanı 1 1 Gece 22 Gün 21.08.11 Pazar
Dikili 1     23 Gün 22.08.11 Pazartesi
Setur Ayvalık Marina 1 2 Gece 23 Gün 22.08.11 Pazartesi
  61 23 Gece     24.08.11 Çarşamba

1- Marmaris-Ayvalık arası 570 DM yol yapıp, bir ikisi dışında hemen hemen tüm koy ve limanları dolaştık. Ahmetlerin zamanının sınırlı, Yunan Adalarını da gezme düşüncemiz olduğundan Ayvalık dolaylarında seyir ve Edremit körfezine girme isteğimizi erteledik.

2- Özellikle koyların, limanların girişinde ya da çıkışında, geniş açıdan veya uzaktan çekilerek durum bilgisi vermek anlamında konulmuş fotoğraflar pek keyif vermeyebilir. Ama dediğim gibi oraları gezmek isteyenler için yararlı olabilir.

3- Uğradığımız, girdiğimiz her koy ve limanın 360 derecelerini çekmeye çalıştım.

4- Güllük Körfezinde balık çiftlikleri, nehirlerin denize ulaştığı yerlerde akarsuyun getirdiği toprakla kıyılarda oluşmuş olan sığlıklar ve özellikle İzmir dolaylarında kıyılardaki kum bankları dikkatimizi çekti

5- Ege kıyılarımızda daha az tekne olduğunu gördük. Demir yerleri kalabalık değildi. Koyların demirleme olanaklarına pek değinmedim. Ben demirlediysem, siz haydi haydi demirlersiniz.

6- Şimdiye kadar yaptığımız gibi, hiç harita açmadık. Gezi kitapları ve chartplotter yeterli oldu.

7- Hava sıklıkla yelken yapmaya uygundu, yaptık da. Ancak her zamanki çok yer görme, bir yerlere yetişme çabası motor kullanma saatini artırdı.

8- Ege nin ne kadar güzel olduğunu bir kez daha gördük.

“Kalbim Ege de Kaldı”.  Boşuna sevmiyorum ben bu şarkıyı.